好文档就是一把金锄头!
欢迎来到金锄头文库![会员中心]
电子文档交易市场
安卓APP | ios版本
电子文档交易市场
安卓APP | ios版本

三年级英语下册Unit4FoodandRestaurantsLesson22HowMuchIsIt课件冀教版三起冀教版小学三年级下册英语课件.ppt

14页
  • 卖家[上传人]:re****.1
  • 文档编号:592340555
  • 上传时间:2024-09-20
  • 文档格式:PPT
  • 文档大小:6.26MB
  • / 14 举报 版权申诉 马上下载
  • 文本预览
  • 下载提示
  • 常见问题
    • Unit 4Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It? Warm-upLet’s reviewsixteen tablesseventeen chairseighteen hot dogs Warm-upLet’s reviewnineteen hamburgerstwenty donuts How much for one donut?One yuan.I’ll take twelve, please!1. How much for one donut? You’re welcome.Thanks! My friends like donuts. How much is a hot dog?I’ll take six, please!Five yuan. Thanks! Role-play朗读Part1课文对话,注意模仿语音语调两人一组,分角色表演课文对话Practice What would you like?I’d like two hamburgers.How much for one hamburger?Ten yuan.2. Let's act! Do you know the donut man?The donut man, the donut man?Do you know the donut man.Who lives across the lane?3. Let's sing! 如何询问某物的价格?如何询问某物的价格?A: How much …?B: … yuan.A: How much for one donut?B: Five yuan.A: I’ll take...A: I’ll take six, please.知识点知识点 例句例句 1 按照正确的语音、语调朗读并表演课文对话。

      按照正确的语音、语调朗读并表演课文对话2 学生两人一组,用学生两人一组,用How much …造句3 预习预习Lesson23 xx小学x年级x班xxx 。

      点击阅读更多内容
      关于金锄头网 - 版权申诉 - 免责声明 - 诚邀英才 - 联系我们
      手机版 | 川公网安备 51140202000112号 | 经营许可证(蜀ICP备13022795号)
      ©2008-2016 by Sichuan Goldhoe Inc. All Rights Reserved.