
ACCAF5考试真题答案.doc
10页精品文档An swers精品文档Fundamentals Level - Skills Module, Paper F5Performance Management December 2014 AnswersSection A1 ADivision A: Profit = $14 4m x 30% = $4 32mImputed interest charge = $32 6m x 10% = $3 26mResidual income = $1 06mDivision B: Profit = 8 8m x 24% = $2 112mImputed interest charge = $22 2m x 10% = $2 22mResidual income = $(0 108)m2 DAll costs are included when using life cycle costing.3AThis is the definition of a basic standard.4BThe first statement is describing management control, not strategic planning.5CNumber of units required to make target profit = fixed costs + target profit/contribution per unit of P1.Fixed costs = ($1 2 x- 10,000) + ($1 x 12,500) - $2,500 = $22,000.Contribution per unit of P = $3 20 + $1 20 = $4 40.($22,000 + $60,000)/$4 40- = 18,636 units.3 AProductABCDSelling price per unit$160$214$100$140Raw material cost$24$56$22$40Direct labour cost at $11 per hour$66$88$33$22Variable overhead cost$24$18$24$18Contribution per unit$46$52$21$60Direct labour hours per unit6832Contribution per labour hour$7 67$6 50$7$30Rank2431Normal monthly hours (total units x hours per unit)1,8001,000720800If the strike goes ahead, only 2,160 labour hours will be available.Therefore make all of D, then 1,360 hours'worth of A (2?t®0hrs).-4 B460 - 400 = 60 clients$40,000 - $36,880 = $3,120VC per unit = $3,120/60 = $52Therefore FC = $40,000 - (460 x $52) = $16,0808BIncrease in variable costs from buying in (2,200 units x $40 ($140 - $100)) = $88,000Less the specific fixed costs saved if A is shut down = ($10,000)Decrease in profit = $78,0009101112131415161718Only the first statement is correct. Traditional absorption costing tends to over-allocate costs to high volume products, not under-allocate them.BBy definition, a shadow price is the amount by which contribution will increase if an extra kg of material becomes available. 20 x $2 80 = $56.CNeither statement is correct. Responsibility is not assigned solely to senior managers as, for example, in a TQM environment quality is everybody ' s responsibility. In addition, standard costing can be difficult to apply in dynamic situations.AThe second statement is talking about flow cost accounting, not input/output analysis.DTarget 1 is a financial target and so assesses economy factors. Target 2 is measuring the rate of work handled by staff which is an efficiency measure. Target 3 is assessing output, so is a measure of effectiveness.BIn comparison to participative budgeting, an advantage of non-participative budgeting is that it should be less time consuming, as less collaboration will be required in order to produce the budgets.CThe target costing process always begins with the target selling price being set. The required profit is then determined and deducted from the target selling price to estimate the target cost. The target cost is then compared to the estimated current cost and the cost gap is then calculated.AThis is a description of an incremental budget.ANew profit figures before salary paid:Good manager: $180,000 x 1 3- = $234,000Average manager: $180,000 x 1 2 = $216,000Poor: $180,000 x 1 1 = $198,000EV of profits = (0 35 x $234,000) + (0 45 -x $216,000) + (0 2 x- $198,000) = $81,900 + $97,200 + $39,600 = $218,700Deduct salary cost and EV with manager = $178,700Therefore do not employ manager as profits will fall by $1,300.Set-up costs per production run = $140,000/28 = $5,000Cost per inspection = $80,000/8 = $10,000Other overhead costs per labour hour = $96,000/48,000 = $225$75,00030,000 -80,000 185,000Overheads costs of product D:Set-up costs (15 x $5,000) Inspection costs (3 x $10,000)Other overheads (40,000 x $2)Overhead cost per unit = 185,000/4,000 = $4619 A20This is an example of feedforward control as the manager is using a forecast to assist in making a future decision.AIf demand is inelastic or the product life cycle is short, a price skimming approach would be more appropriate.#503158 hours.45964 hours.503158 hours -37 45964 hours = 3 043518 hours(b) (i)Actual learning rateCumulative number of seats produced1248Cumulative total hours 12 5Cumulative averagehours per unit12 512 5 x r12 5 x r 234 312 5 x r 3Section B1 Chair Co(a) Learning curve formula = y = ax bCumulative average time per unit for 8 units:Y = 12 x 8 -415=5 0628948 hours.Therefore cumulative total time for 8 units = 40Cumulative average time per unit for 7 units:Y = 12 x 7 - 415=5 3513771 hours.Therefore cumulative total time for 7 units = 37Therefore incremental time for 8th unit = 40Total labour cost for 8th unit =3 043518 -x $15 = $45 65277Material and overheads cost per unit = $230Therefore total cost pe。












